İmanlı ölmeyi nasib eden rivayet doğru mu?

Soru Detayı

- İmanlı ölebilmek için İmamı Attas’dan (r.a) nakil var bu doğru mudur?
- İmam Attas (r.a)’ın nakline göre her kim 1 Fatiha 1 Ayetel Kürsi 1 Amenerresulu 11 kere İhlas suresini bir arada okursa Allah teala kendisine imanlı ölmeyi nasib eder.
- Bu doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu bilgiye ayet veya hadis kaynaklarında rastlayamadık.

Bunu söyleyen kimse -eğer gerçekten söylemişse- kaynak olarak bir ayet ve hadis vermediğine göre, bu görüşü başkasını bağlamaz. Kendi özel tecrübesidir ve kesin imanlı ölecek anlamında değil, "Allah’ın rahmetinden imanlı öleceğini ümit etmek" şeklinde anlamak gerekir.

Yoksa bu tür ifadeleri genelleştirip, "kesin olarak herkes için ve her zaman olacak" diye anlamanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Zira, bu tür yorumlar dinin temel prensiplerini zedeler.