Amirlerimiz, müdürlerimiz caiz olmayan, kamu hakkı olan bir işi bize yaptırırlarsa ne yapmamız gerekir?

Soru Detayı

- Belediyede kiralanan araçlarla üstlerimiz, komiser, amir, müdür vb kendi özel işlerine araçla gidiyorlar, biz de bazen onlara şoförlük yapmak zorunda kalıyoruz. Dün amir kendini eve bırakılmasını istedi, bunun doğru olmadığını, yapmak istemediğimi söylediğimde, amir; "Günahı benim boynuma." dedi. Burada emir kulu oluyoruz bir şey de diyemiyoruz.

- Bundan dolayı bu olayda ve bunun gibi işlerde bana bir sorumluluk biner mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haksız, yolsuz, gayrimeşru bir işi ve davranışı eliyle, diliyle, bunları yapamıyorsa kalben buğzeder. Engellemeye çalışmak müminin vazifesidir. Bunlardan hangisine imkanın varsa onu yaparsın. Gücün ve imkanın yetmiyorsa yapacağın bir şey yoktur.

Ancak, siz bizzat işin içindeyseniz ve sizin yapmanızı istedikleri bir haram ise, haram olduğunu bile bile yaparsanız siz de sorumlu olursunuz.

Hadiste geçtiği üzere, Allah’ın emir ve yasaklarına aykırı konularda Allah’tan başkasına itaat edilmez.

Bk.
Esne’l-metalib, 4/7.
Mevsuatu’l-fikhiyye kuveytiyye, 3/217.
el-Cerime ve’l-ikab fi’l-fikhi’l-İslami, 1/261.