Erekçi olduğunu düşündüğüm ateiste ne yanıt verilebilir?

Soru Detayı

“Evrendeki atomlar ne bir şey tarafından kontrol edilir ne de kontrol edicidir. O hayatın bir parçasıdır. Kontrol edildiğini ya da ettiğini düşünmek bir insana component hücrelerini kendisinin mi kontrol ettiği ya da hücrelerin mi onu kontrol ettiğini sormak gibi bir şeydir.” şeklinde iddiası olan bir ateiste ne yanıt verilebilir?
- Ateistin iddiasındaki yanlış anoloji nedir?
- İddianın “erekçilik” olduğunu söylemek mümkün mü?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evrendeki atomların hayatın bir parçası olduğu varsayımını ileri sürmek, bütün parça ilişkisine dayalı bir akıl yürütmedir.

Buna göre parçalar bütünü oluşturduğu gibi bütün de parçaları oluşturur.

O halde parçalar bütünü kontrol ettiği gibi bütün de parçaları kontrol etmektedir.

Bu akıl yürütmeye göre, atomlar hem kontrol eden hem de edilen konumunda olurlar. Dolayısıyla insanın kendisi bütünse, onun parçaları da hücreleri olur. Aralarında aynı anda karşılıklı etkin ve edilgin kontrol edilme söz konusu olur.

Bu akıl yürütmeye göre bir şeyin aynı anda hem etkin hem de edilgin olması gerekir ki bu olanaksızdır. Dış bir etkenin varlığı zorunlu olur.

Burada hem argümanın oluşturulmasında kullanılan varsayım çelişkilidir hem de parça ile bütünün eş zamanlılığından doğan olanaksızlığı aşacak, parça ve bütün üzerinde müessir olabilecek bir imkanın varlığını ret etmektedir.

Bu hesaba göre bir kubbenin taşları aynı anda hem kubbe hem de taşlar tarafından inşa edilmektedir. Oysa bu imkansızdır ve aralarında sürdürülebilir ilişkiyi sağlayacak organik ya da inorganik dış etkenlere muhtaçtır.