Ayet ve hadislere göre Kreasyonizm yanlış mı?

Soru Detayı

- Kreasyonizm; bitki, hayvan ve insan olmak üzere bütün varlıkların ayrı ayrı ve bir anda yaratıldıklarını savunan öğretidir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayet ve hadislere göre Kreasyonizm yanlış mı?

Kreasyonizm; bitki, hayvan ve insan olmak üzere bütün varlıkların ayrı ayrı ve bir anda yaratıldıklarını savunur.

Ayet ve hadisler varlıkların sonsuz ilim, irade ve kudret sahibi Allah tarafından yaratıldığını bildirir.

Kreasyonizm, zaten yaratılışın Allah tarafından meydana getirildiğini savunan bir görüştür. Yani yaratılış görüşü. Dolayısıyla Kreasyonizm görüşü ayet ve hadislerle paralellik arz etmektedir.

Günümüzde bitkiler, hayvanlar ve insanlar Allah tarafından tek hücreden yaratılmaktadır. İlk yaratılışta da her bir varlık doğrudan kendi genetik özellikleriyle Allah tarafından yaratılmıştır. Çünkü her bir canlı türünün genetik yapısı kendine özeldir, değişmez.

Evrimcilerin iddia ettiği gibi, öyle zaman içinde değişerek fasulyeden patates, patatesten domates, domatesten elma ağacı, yılandan kuş, kuştan tavşan meydana geldiği görüşünün bilimsel hiçbir değeri yoktur. Cadı masallarına benzeyen bu görüşler, Allah’ı devreden çıkarmak için ileri sürülmüş ateizme dayalı inanç ve düşüncelerdir.

Evrimcilerin bu iddialarını doğrulamak için 150 yıldır yapılan çalışmaların hepsi başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Yaratılış düşüncesi ise tamamen akla, mantığa ve ilme uygundur. Çünkü bir eser varsa elbette ustası olacaktır. İşte bu prensip yaratılışın temel argümanıdır. Mesela, insanın gözündeki bir gözlüğün ustası olduğu gibi, gözünün de bir ustası olacaktır.

Diğer taraftan insanın vücudunda ortalama 50 trilyon hücre vardır ve her bir hücre içerisinde bir saniyede üç bin değişik olay meydana geliyor. Yani bir saniyede insanın vücudunda meydana gelen değişiklik 50 trilyon x 3 bin = …

Şimdi her an bizim vücudumuzda meydana gelen bu değişikliği biz yapmadığımıza göre, bunu kime vereceksiniz?

Yapsak biz yapacağız. Çünkü yeryüzünün en akıllı ve en şuurlu varlığı biziz. Biz kendi bedenimizde meydana gelen olaylara sahip olmadığımıza göre, bütün bunlar elbette sonsuz ilim, irade ve kudret sahibi Allah’a verilecektir.

Dolayısıyla yaratılış görüşü hem ilmidir, hem akla ve hem de mantığa uygundur.