Tür içi ve türler arası evrimle ilgili sorulara cevap var mı?

Soru Detayı

- İşte evrimin kanıtları diye sürülen bazı şeyler var. Sitenizdeki bilgileri okudum, lütfen sorularıma cevap verirseniz memnun olurum:
- Tür içi ve türler arası düzeyde oluşan evrim gerçeği, deneysel olarak da kanıtlanmış olup türleşme süreçleri doğada da gözlemlenmektedir.
- Fosiller canlıların jeolojik devirlerdeki evrimsel gelişmelerini gösterdiği için önemli olup paleontologlar yaşamın evrimsel tarihi hakkında bilgi edinmek için fosilleri inceler.
Vikipedi https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Evrimin_kan%C4%B1tlar%C4%B1
- Yukarıda makro evrimin bilimsel olarak kanıtlanmış olduğu yazıyor lütfen yazıyı okur musunuz yazıda psodogen ve filogenetiklerle ilgili ne söylersiniz? Deneysel olarak gözlemlenmiş.
- Burası bilimsel makale sitesi Ortak ataya dair daha fazla kanıt, psödogenler gibi kalıcı bir dejenerasyona uğrayarak işlevlerini yitirmiş genlerin çalışmayan evrimsel akrabaları olan ve organizmaların yakın akrabalarında da bulunan DNA bölgelerindeki gen kalıntılarından gelir.[4] (Bu bilgiyi linkteki psodogene tiklayip aldım wikipediadan aldim) Psödogenler genomdan atılmakta olan genetik malzemenin son aşaması olduğu düşünüldüğü için[4] çöp DNA (İng junk DNA) olarak sayılır.
- Buna rağmen, psödogen dizileri içinde onların ilginç biyoloji ve evrimsel tarihlerini izlemek mümkündür. Bunun nedeni psödogenin işlevsel bir gen ile ortak bir soya sahip olmasıdır. Bir psödogen ve onunla ilişkili işlevsel gen ortak bir ataya sahiptir ve milyonlarca yıl boyunca farklılaşarak birbirlerinden uzaklaşmışlardır.
- Modern türler arasındaki benzerlik derecesi canlı organizmaların yapılarının, genomlarının ve embriyo gelişimlerinin karşılaştırılmasıyla tespit edilir. 6-7-8 inci kaynakta evrimin morfolojik embriyolojik biyocografik kanıtları var ve Linkteki Yazıdaki her paragrafı ayrı ayrı değerlendirir misiniz lütfen?
- Ayrıca bakınız kısmında yaşamın evrimsel tarihi evrim zaman çizelgesi var onlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu uzun metnin içinde ifade etmek istedikleriniz üç soru da özetlenebilir. Bu soruları şöyle ifade edebiliriz:

         Soru 1: Tür içi ve türler arası düzeyde oluşan evrim gerçeği, deneysel olarak da ispatlanmış mıdır?

         Soru 2: Psodogen ve filogenetik evrime delil olur mu?

         Soru 3: Fosiller makro evrime delil teşkil eder mi?

Şimdi bu soruların cevaplarına gelince:

Soru 1: Tür içi ve türler arası düzeyde oluşan evrim, deneysel olarak da ispatlanmış mıdır?

Cevap 1:

Canlı ve cansız kâinatta bir değişim olduğu görülen ve bilinen bir gerçektir. Ama bu değişim bir türün başka bir türe değişip dönüşmesi şeklinde değildir. Değişim belli sınırlar içinde olabilir. Sınırsız bir değişimden bahsedemeyiz. Tür içi değişim vardır ve canlı türlerinin tabiatta yaşayabilmesi ve farklı ortamlara uyum sağlayabilmesi için bu gereklidir de.

Yaratılışı savunanlar için bilimsel yönden hiçbir problem yoktur. Her canlıyı Allah yaratmakta ve her hücresinin ihtiyacını temin etmektedir. Yani bir atom dahi Allah’ın izin ve emri olmadan hareket edemez. Mesela, insanda ortalama 40-50 trilyon hücre vardır. Her hücrede bir saniyede Allah üç bin değişik reaksiyon, yani değişim meydana getirmektedir. Yani bir saniyede insanın bedeninde meydana gelen değişiklik: 50 trilyon x 3 bin= ... kadardır.

Burada bir tane reaksiyon hatalı olsa insanın hayatı tehlikeye girecektir.

Bu Allah’a verilmezse kime verilecektir? İnsandaki bu değişiklikleri havadaki serçe veya bataklıktaki kurbağa yapıyor olabilir mi? Bunu yapsa yapsa insan yapacak. Yeryüzünün en akıllı ve şuurlu varlığı insan olduğu halde kendi bedeninde meydana gelen değişikliği yapamıyor. Diğer canlılar bunu kendileri nasıl yapacak? Kuş yumurtadan kendisi nasıl çıkacak? Nasıl büyüyecek? Vücudundaki gelişme ve farklılaşmaları nasıl yapacak? Buzağı nasıl kendini yapacak? Gelişerek kendisini inek veya tosun haline nasıl getirecek?

Gen Havuzu

Canlı türlerinin genetik yapıları fert olarak alınmaz. O türün bütün fertlerinin teşkil ettiği bir gen havuzu olarak düşünülür. Mesela, bütün insanların genetik yapısı bir gen havuzu olarak dikkate alınır. Bütün insanlar fotokopi kâğıdı gibi aynı genetik karakterde yaratılmamıştır. Fertler arasında bir takım genetik farklılıklar vardır. Farklı karakterdeki insanların evlenmesi ile farklı renk ve ırk karakterlerini, Mendel Kanunları olarak adlandırılan kurallara göre Cenab-ı Hak yaratır. Mesela göz rengi değişebilir. Boyda uzama veya kısalma olabilir. Göz, yüz ve baş şekilleri belirli oranlarda değişebilir. Ama bütün bu değişiklikler yine insan türü içinde kalan değişikliklerdir.

Bu insanda böyle olduğu gibi, bülbül türünde de böyledir. Gül türünde de böyledir.

Bu tip değişiklikler makro evrim değildir. Variyant veya varyasyondur. Bunlara çeşit olarak adlandırılır.

İşte evrimcilerin türler değişiyor dediği hadise budur.

Bir canlı grubu kendi içerisinde Allah’ın ilim, irade ve kudretiyle değişim ve farklılaşma gösterir. Buna variyant, yani çeşit denir. Nitekim Corona-19 virüsü kendi içerisinde pek çok variyant, yani değişme göstermiştir. Mesela 20 tutunma ayağı varsa, bunun biri veya ikisinin kaybolması yeni bir variyantı verir. Ama o yine Corona-19 virüsüdür. Bu virüsten bakteri veya fare meydana gelmez. Evrimciler gençleri bu konuda yanıltmak için variyanta mikro evrim diyorlar. Ondan sonra da bir genelleme yaparak; türler arası evrimde böyle meydana geliyor” deyip işin içinden çıkıyorlar.

- Peki, Allah isterse bir canlıdan bir başka canlı yaratamaz mı? Mesela fareden tavşanı?

 - Yaratır. Ama Allah’ın böyle bir kanunun yoktur. Her canlının genetik yapısını belli şartlar içerisinde sabit yapmıştır. O genetik yapı değişerek bir başka canlıyı meydana getirmiyor.

  Bu konuda Allah’ın koyduğu genetik kanunları vardır. Bu kanunları 1880’li yıllarda ilk keşfeden Mendel olduğu için Mendel Kanunları olarak adlandırılır. Bu kanunlara göre bir fert genetik bakımından %25 anneye, %25 babaya, %25 büyük anne ve %25 büyük babaya benzer.

Çevrenin veya canlının kendi vücudunda meydana gelecek bir takım değişiklikler sebebiyle yavrularında Mendel Kanunlarının etkisi değişebilir. Bunlar Mendel Kanunlarında sapmalar olarak genetik kitaplarında yer alır. Mendel kanunları haricindeki bu sapmalar yeni bir temel canlı tipini meydana getirecek tarzda değildir. Çünkü böyle büyük bir değişikliğe o canlının genetik yapısı müsaade etmeyecek tarzda yaratılmıştır. Öyle büyük bir değişiklik ancak embriyo safhasında olabilir. O safhada da canlı gelişemeyip ölür.

İşte üç senedir milyonlarca insanda farklı şekiller kazanan Covid-19 virüsü muhtelif varyasyonlar göstermiştir. Ama yine virüs olarak kalmıştır. Allah istese idi o virüsten bakteri, bakteriden de serçe yaratabilirdi. Ama günümüzde böyle bir yaratma kanunu yoktur. Geçmişte de olmamıştır. Çünkü olduğuna ait en küçük bir delil yoktur.

 Evrim konusunda karışıklığa sebep tür tanımıdır

Evrim konusunda kafa karışıklığına sebep tür tanımındaki belirsizliktir. Biyolojik evrimi anlamak için önce biyolojideki “tür” kavramını bakmak gerekir. Tür; «birbiriyle çiftleşebilen ve çiftleştiklerinde fertil yani üreyebilir yavrular meydana getiren canlılar topluluğuna» denir. Canlıların sınıflandırılmasında temel değişmez grup türdür (Species). Türün üzerinde cins, familya, takım, sınıf, bölüm ve âlem diye sıralanan üst gruplar vardır. Türün altında ise hayvanlarda ırk, bitkilerde ise varyete adı verilen tür içi gruplar vardır. Mesela, kedi bir türdür. Bunun Van kedisi, siyam kedisi, tekir gibi tür içi ırkları vardır. Kedi türü içinde çeşitlenmeler olabilir. Ancak kedinin başka yeni bir türe dönüştüğü görülmemiştir ve ilmen ve teknik olarak da mümkün değildir.

Hayvanlarda tür tanımında, türler arası üreme engeli esas alınmaktadır. Fakat bitkilerde durum farklıdır. Onlarla türler arası karşılıklı çaprazlaşma ya da melezleşme olarak ifade ettiğimiz türler arası üreme mümkün olmaktadır.

Bu karışıklığı önlemek için yaratılışçılar tür tanımı yerine, temel tip tanımını esas almaktadırlar. Mesela mısır temel tipi içinde; cin mısır, nişastalık mısır, tatlı mısır, sert mısır ve kuş mısırı bulunur. Bunlar temel mısır tipinin varyeteleridir.

Bir başka misal Darwin’in sadece gaga büyüklüklerine göre gruplandırdığı Galapagos adası ispinozlarıdır. Farklı tür olarak gösterilen ispinozların hepsi tek temel tipe bağlı ispinoz türünün varyeteleridir.

- Peki, bazıları niçin evrimi şiddetle müdafaa ediyor? Canlıların değişerek farklı canlıları meydana getirdiğini ileri sürüyor?

- Çünkü onlar bir yaratıcıyı, yani Allah’ın varlığını kabul etmiyorlar. Canlıların silsile halinde kendiliğinden birbirinden meydana geldiğini iddia ediyorlar.

Her canlının ayrı meydana geldiğini kabul etseler, o zaman her birisini tesadüf ve tabiatla açıklayamayıp mecburen Allah’a verecekleri için, silsile halinde tesadüfen meydana geldiğini iddia ediyorlar.

Yaratılışı savunanlar için bilimsel yönden hiçbir problem yoktur. Her canlıyı Allah yaratmakta ve her hücresinin ihtiyacını temin etmektedir. Yani bir atom dahi Allah’ın izin ve emri olmadan hareket edemez.

İşte bütün bunları Allah’a vermeden açıklamak mümkün değildir.

Onlara bunu sorsanız ister istemez “Allah” diyecekler. Çünkü akıl için yol birdir. Bunun başka açıklaması yoktur.

Soru 2: Epigenetikle yeni türler meydana gelebilir mi?

Gen nedir?

Genetik harflerin bir protein üretebilecek sayıda dizilmiş haline gen denir. İnsanın genetik yapısında 25.000 adet gen bölgesi tespit edilmiştir. Bu bölgelere ekson gen bölgeleri denir. İnsanın DNA'sında herhangi bir protein üretmeyen gen bölgeleri de mevcuttur. Bunlara intron bölge denir. Bu intron bölgeler, ekson bölgelerden %3 daha fazladır.

Son zamana kadar evrimci yaklaşımı savunanlar, bu intron bölgelere işe yaramayan atık veya çöp genler diyordu. Bunların virüslerle insanın DNA’sına  yapışan görevsiz artıklar olduğunu savunuyorlardı. Ancak genetik yapının sırları çözüldükçe bu bölgelerin DNA işleyişini kontrol ettiği anlaşıldı.

Böylece evrimci yaklaşımın sürdürdüğü bir saplantı daha bertaraf edilmiş oldu.

Ancak bu bölgelerde çok ilginç bir işleyiş daha yakın bir zamanda ortaya çıktı. Bu epigenetik idi.

Epigenetik genelde normal genetik prensiplerle izah edilemeyen değişimleri ifade etmek için kullanılır. Canlının genetik yapısını tayinde görevli nükleotid düzeninde hiçbir değişim olmadığı halde, canlının dış görünüşünde, yani fenotipinde bazı farklı karakterler ortaya çıkar.

Bunun sebebi, bazı çevre şartlarının etkisiyle, genetik yapıyı tayinde görevli DNA’nın bazı bölgelerinin geçici olarak çöp genler tarafından kapatılmasıdır. Kapatılan o bölgelerin genetik yapısı okunmadığı için, oradaki genlerin etkisi canlıda görünmemektedir. Bu duruma gen sessizleştirilmesi denir.

Bunun en sık görülen biçimi; genetik harflerin metil (-CH3) molekülleri ile geçici olarak kapatılıp, o bölgenin görevinin durdurulması şeklinde çalışır. Bu durumda kapatılan gen bölgelerinden üretilen protein miktarı azalır ve bu azalma sonucunda canlıda renk değişimi ve boy kısalması görülebilir. Bitkilerde yaprak yüzeyinin daralması gibi birçok özelliği etkileyen böyle bir yapıdır.

Epigenetiğin faydası, canlının değişen çevre şartlarına uyumunu sağlamaktır.

İnsanın cilt rengini tayinde melanin adı verilen bir protein görevlidir. Bu melanin pigmentleri ekson gen bölgesine kodlanmıştır. Bu genlerin işleyişi ise bir intron gen bölgesinden kontrol edilir. Normalde bu intron bölgelerin bir kısmı genetik harflerin uçlarına metil grupları bağlı olarak yaratılmıştır. Burada belirli ve az miktarda melanin üretilir. Ancak deri uzun süre güneşe maruz kalırsa, bu metil grupları genlerden koparılır. O zaman daha çok melanin üretilir. Böylece derinin rengi daha esmerimsi bir hal alır.

Ağır işlerde çalışan veya yoğun spor yapan kişilerin kaslarının gelişmesi, boylarının uzaması veya kısalması gibi değişikliklerin hepsinde aynı mekanizma işletilir.

Çevreye bağlı bütün bu değişler adaptasyon olarak da adlandırılır. Son zamana kadar bu değişimlerin sebebi olarak mutasyonlar gösteriliyor ve mikro evrim olarak adlandırılıyordu. Canlılarda bu mikro evrimlerin birikmesiyle makro evrimin yani bir türün başka bir türe dönüşünün gerçekleşebileceği ileri sürülüyordu.

Günümüzde adaptasyon mekanizmasında mutasyonlar değil, epigenetik işleyişin tayin edici olduğu anlaşıldı.

Bu metilasyon olayı iddia edildiği gibi sonradan çevreden kazanılmış bir avantaj değildir. Canlıların çevresel değişimlere ayak uydurabilmesi için yaratılmış ve takdir edilmiş olan bu işleyiş, o canlının yaratılışında Rabbimiz tarafından verilmiş bir ikramdır, bir avantajdır.

Bu genetik işleyiş önceden hesaplanmış ve genetik kodlara bu işleyişin nasıl yapılacağı da kodlanmıştır. Dolayısıyla bu metilasyon işleminde görev alacak enzimler ve bu enzimlerin çalışma kanunları da genetiğimizde mevcuttur. Yani bu tesadüfi ve rastgele bir işleyiş değil, aksine mühendislik gerektiren, çok dikkatli planlanmış bir olaydır.

On dokuzuncu yüzyılda DNA’nın keşfedilmediği, genetik işleyiş mekanizmalarının bilinmediği ve epigenetiğin hiç konuşulmadığı bir dönemde, Darwin’in ispinoza kuşlarında gagaların uzayıp / kısalmasını gözlemleyerek, ortaya attığı evrimci yaklaşım günümüzde de evrimciler tarafından ısrarla sürdürülmektedir.

DNA’nın ve epigenetiğin anlaşıldığı bu dönemde, 150 yıl önceki evrim zihniyetinde ısrar, bilimsel düşüncenin değil, ateizmi esas alan ideolojik bir saplantının ürünüdür.