Moleküler evrim çöktü mü?

Soru Detayı

- Moleküler evrimin çöktüğü söyleniyor bu doğru mudur?
- Canlıların moleküler benzerliği yokmuş deniyor, doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Moleküler evrim, nesiller boyu aktarılacak şekilde, DNA, RNA ve protein gibi hücresel moleküllerin diziliminin değiştirilmesi işlemidir. Yani bu yapılarda meydana gelebilecek değişim ve farklılaşmaları inceler. Bunun için evrimsel biyoloji adı altında verilen popülasyon genetiği ilkelerini kullanır.

Başlangıçta canlılarda genetik değişikliklerin mutasyon yoluyla ortaya çıktığı ve genetik sürüklenme veya doğal seçilim yoluyla popülasyonlarda yaygınlaştığı kabul ediliyordu.

Yapılan çalışmalar ve gözlemler, her bir canlı türünün genetik yapısının kendine has olduğunu, yeni bir canlıyı verecek şekilde o canlının genetik yapısında bir değişikliğin meydana gelemeyeceğini ortaya koydu.

Kromozomlarda veya kromozomal altı bölgeler arasında meydana gelebilecek genetik değişim rekombinasyon olarak adlandırılır. Yani o canlının genetik yapısının yeniden şekillenmesi.

Bu değişikliğin genetik olarak yavrulara geçebilmesi, değişikliğin embriyo safhasında olmasıyla mümkündür. Embriyo safhasında yeni ve başka bir canlıyı verecek şekilde genetik yapıda meydana getirilecek bir değişiklik, o canlıyı embriyo safhasında öldürüyor. Öyle iddia edildiği gibi bir canlının genetik yapısını teşkil eden DNA’sı, yeni ve farklı bir canlıyı verecek tarzda değişmiyor.

O bakımdan moleküler evrim olarak ortaya atılan genetik yapının değişimi ile yeni ve farklı bir canlının meydana gelmesinin mümkün olmadığı ilmen de görüldü.

Rekombinasyon

Şekil. Rekombinasyon, iki tane kromozom üretmek için iki kromozomun (M ve F) kopması ve yeniden birleşmesini ifade eder (C1 ve C2).

Sonuç olarak, gerek bitki gerek hayvan ve gerekse insan her bir canlı türü bugün tek hücreden yaratıldığı gibi, başlangıçta da kendi genetik yapısı ile tek hücreden yaratılmış ve günümüze kadar kendi genetik yapısı sonsuz ilim, irade ve kudret sahibi bir Yüce Yaratıcı tarafından muhafaza edilmiştir.

Her bir canlının silsile hâlinde evrimleşerek bir başkasını verdiği yönünde ileri sürülen iddianın hiçbir bilimsel delili yoktur.