Evlilik kader midir? Kaderimizde kim varsa onunla mı evlenmek zorundayız?

Evlilik kader midir? Kaderimizde kim varsa onunla mı evlenmek zorundayız?
Tarih: 29.03.2007 - 14:01 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Ancak kaderimizde yazılı olan kişiyle mi evlenebiliriz?
- Bunu önceden bilmek için çeşitli oruçlar, susuz kalıp gece evleneceğin kişinin su vermesi, yeni taşındığın evin anahtarını yastığının altına koyup evleneceğin kişiyi görebilmek vs gibi mevzuatların aslı var mı, nereye dayanır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kader, Allah’ın ilminin bir unvanıdır. Evliliğin kader olmaması için, Allah’ın evlenen o iki kişiden habersiz olması gerekir. Bu ise ilmi her şeyi, her mekânı ve her zamanı kuşatan Allah hakkında düşünülemez. O hâlde sorumuzun cevabı, “Evlenmek elbette kaderdir.” olacaktır. Ancak burada iki farklı durum söz konusu olabilir:

1. Allah, ezelî ilmi ile evlenecek kadın ve erkeğin, kendi cüz-i iradelerini kullanarak birbirleriyle evlenmek isteyeceklerini bilmiş ve zamanı geldiğinde onların bu arzularını külli iradesiyle yaratacak olduğundan dolayı, ezelde kader defterlerine birbirleriyle evleneceklerini yazmıştır. “İlim maluma tabidir.” kaidesiyle bu yazı onların arzu ve iradelerine tabidir. Yani kader defterinde şunlar birbiriyle evlensin değil, şunlar birbiriyle evlenecek diye yazılmıştır. Elbette böyle bir yazı insanı zorlayıcı değildir.

2. Bazen de ya bir şükür ya da sabırla imtihan olmaları için, kulun cüz-i iradesi karışmaksızın Allah iki kişiyi karşılaştırır ve onları birbirleriyle evlendirir. Eğer bu evlilik güzel bir evlilik olmuşsa bu, kadın ve erkekten şükrün istenildiği bir nimettir. Eğer bu evlilik kötü bir evlilik olmuşsa bu evlilik, sabrın istendiği bir imtihan olur. Erkek kadınla, kadında erkek ile imtihan edilir. Demek ki, yapılan bütün evliliklerde kulların cüz-i iradeleri esas alınmamaktadır. Başka bir ifadeyle, ihtiyâri fiillerden olan evlilik, bazen ıztırâri fiiller gibi kulun müdahalesi ve seçmesi olmaksızın meydana gelir. O hâlde şu hükümleri birer kaide olarak bilmeliyiz.

- Eğer kul bir şeyin olmasını ister, ancak Allah onun olmasını murad etmezse, o fiil vücuda gelmez ve meydana çıkmaz. Eğer vücuda gelmeyen bu arzu, bir hayır ise kul niyetinin mükâfatını görür.

- Eğer kul bir şeyin olmasını ister, Allah da onun olmasını murad ederse, o fiil vücuda gelir ve yaratılır. Bu fiilin yaratılmasına kulun cüz-i iradesi sebep olduğundan dolayı, kul bu fiilinden mesuldür. Hayırlı bir iş ise mükâfat, kötü bir iş ise ceza görür.

- Kulun hiçbir müdahalesi olmaksızın, sırf Allah’ın dilemesiyle yaratılan fiiller: Bu tür fiillerde kulun cüz-i iradesi işe karışmaz. Daha önce ifade ettiğimiz gibi şükürle veya sabırla imtihan olmaları için Allah onu icad eder.

İşte evlilik bazen ikinci gruba giren bir fiildir. Kulların cüz-i iradelerini kullanmaları neticesinde Allah istediklerini yaratır. Bazen ise üçüncü gruba giren bir fiil olur. Allah kullarının iradelerini karıştırmaksızın onları birbirleriyle evlendirir. Ancak her iki durumda da evlilik kaderdir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Kader konusunda detaylı bilgi verir misiniz? Evlilikte külli irade mi yoksa cüzi irade mi var?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

esma katipoğlu

Hayırlı eş için dua etmek lazm Allah her şeyin hayırlısını versin...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Filozof-m

Toplumların ana nüvesini aşkla bütünleştirilmiş aileler oluşturur. Böyle toplumların oluşması için, eğer dini kaygılar güdüyorsa insanlar öncelikle buna önem vermeliler. Yani basit ve somut olarak söylenmelidir. ...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Anonim

allaha ve kadere inanilmasi gerekir kimki gonlunden geceni kalben ve temiz dusunceyle istiyorsa onun zamani yoktur cenabi allah hemen verir yeterki istemesini bilelim selam ve dua ile..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
aladağ

ben evleneceğimiz kişinin kesinlikle değişmeyeceğini biliyordum doğru değilmiş demek teşekkürler...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ercancesur

Mevlam görelim neyler, neylerse güzel eyler

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
bilalsahin

bence herşeyde bir hayır vardır, tesadüf deyip geçtiğimiz şeylerde neler gizli neler, önemli olan onu görebilmek düşünmek şükretmek Allaha emanet olasınız....

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yesimincee

Biz müslümanlar kimi sevip istersek isteyelim Rabbim hakkımızda hayırlı olanı nasip eder. Hz.Ali ne güzel dua etmiş; Allah'ım gönlümde olanı hakkımda hayırlı eyle, Hakkımda hayırlı olanları da gönlüme razı eyle...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun