Telefon hattı üzerine taksitle alınan cep telefonunu, tekrar telefoncuya satılıp paraya çevirmek caiz midir?

Soru Detayı

- Arkadaş vodafone bayi işletiyr vodafon bayinde piyasa değeri 2100TL olan tel sabit hattı bulunanlara 24ay vodafondan ayrılmamk şartıyla tarifesine ek ayda 110TLye 24 taksitle veriliyr.
- Müşteri busözleşmeyi kabulederse 24ay gelen faturasına ek fazladan 110tl yansıyor vodafone bayi hemen teli müşteriye teslimediyor müşteri toplamda teli 2640tlye taksitle almış oluyr
- Arkdaş parayasıkışan kişilern bayilerine müracat ederek ben bu teli hat üstüne taksitle alcam telefona ihtiyacım yok, size satsam kaça alırsın dediklerini söyledi, arkadaş müşteriden tel faturası müşteriye kesildiğnden satış işlemi gördüğünden teli ikinciel fiyatı olarak 1750TLye alırım diyormuş gelen şahıslarda hazır para elde etmek amacıyla hat üstüne 24ayda 2600TL ödeyeceği teli alıp kutusunu açmadan kullanmadan 1750TLye aynı bayiye satarak telefonu paraya çeviriyorlarmş. Sorum şu:
1- Arkadaşın yaptığı işlemde sıkıntı varmı yoksa kendisi teli vodafona adına satıp daha sonra taksitle sattığı kişiden fatura kesilip ikinci el olduğundan uygunalması ticarete girer mi bu işlemde dinen sakınca var mı?
2- Bende telefon alacağımda arkadaş kutusu açılmamış sıfır ayarında telefon düşüyor müşteri nakit para elde etmek için hat üstüne taksitle aldığı teli 1750TLye satıyor böyle bir telefon düşerse sana haber ederim istersen uygun fiyata alırsın dedi. Bende arkadaşın bahsettiği teller kullanılmadan kutusu açılmadan satıldığından bu telefonların fiyatı uygun diye almak istiyorum benim satın almam dine uygun olur mu?
- Cep tel bayileriyle görüştüm neden piyasa fiyatı 2100 olan teli 24ay telefon faturasına bölünce 2600TLye satıyor vadafon turkcell dedim. Bana kredi gibi düşünün paranız yokken telefonu hemen veriyoruz siz de taksitle fazla ödüyorsunuz dedi Ayrıca bu teli alıp satan kişilerde bankadan kredi çekemedikleri için paraya sıkışık olduklarından kredi çekmek yerine telefon alıp satarak hazır paraya sahip oluyorlar.
- Bunları duyunca acaba buiş faiz ve kredi gibi mi arkadşın yaptığı iş ve benim teli almam caiz olur mu dedim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir malı belli bir fiyata vadeli alan kişi, paraya ihtiyacı olduğu için daha düşük bir fiyatla peşin satabilir. Bu düşük fiyatın da bir raici vardır; yani genellikle belli bir fiyat bandı içinde alınır satılır. Bu sınırlar içinde cereyan eden alım satım caizdir.

Bu malları alıp satan kişi, taliplerine haber verebilir, onlar da aynı sınırlar içinde alabilirler.