Kadın nikahta şart koştuğu malları boşanınca alabilir mi?

Soru Detayı

- Nikah öncesinde kadın, evlilikte kazandığın bütün malları eşit olarak paylaşacağız; boşanırsak eğer, diye bir şart koşarsa erkek de nikah sırasında bu şartı kabul ederse boşanmaları dahilinde kadın sadece mehrini mi alır yoksa nikahta şart koştuğu erkeğin de kabul olduğu o anki malların yarısını alma hakkına sahip olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nikâh akdi yapılırken, kadın veya vekili yahut velisi “evlilikte kazanacağın malların yarısı müeccel mehrim olsun” derse, erkek de bunu kabul ederse, erkeğin boşaması halinde kadın bunu, ertelenmiş mehir olarak alır.

Ancak, kadın veya velisi evlenme akdinin şartı olarak zikrederse, erkek böyle bir borcu yüklenmiş olmaz, ödemeye mecbur değildir.

Evlenme şartı olarak değil de “evlilik süresince kazanılan malın ortak olması” şeklinde bir sözleşme yaparlarsa, bu sözleşme geçerli olur.