Nikahın şartları nedir? Evlilikte başkasına vekalet verebilir miyim?

Soru Detayı
İmam nikahında hoca ne gibi sorular sorar veya neler yapılır? Benim yerime başka birini yönlendirebilir miyim?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nikahın şartı icap ve kabuldür. Yani evlenecek kişilerden biri diğerine evlenme teklifinde bulunur ve diğeri bunu kabul ederse ve iki erkek veya bir erkek iki kadın buna şahitlik ederse, nikah geçerli olur.

Ayrıca evlenecek kişi kendi yerine başkasını vekil kılarak icap veya kabulu yapabilir.

Evlenecek bayanın: "Beni falanca adamla evlendirmesi için filanca adamı vekil tayin ediyorum / ettim." demesi yeterlidir.

Ancak evlenecek bayan, Şafii mezhebinde ise, kendisi vekalet veremez. Bu vekaleti kadının babası, yoksa erkek kardeşi, o da yoksa yakınlık sırasına göre erkek bir velisinin vekalet vermesi gerekir. Bu takdirde o erkek: "Velisi bulunduğum falanca kızımızı filanca kimseyle evlendirmesi için şu adamı vekil tayin ettim." diyecektir. Her iki durumda da vekâleti alan kimse kısaca: "Ben de bana verdiğiniz vekâleti aldım kabul ettim." diyecektir.

Kadının yanında değil, vekâleti alan kimsenin yanında iki şahidin bulunması sünnettir. Ayrıca vekâlet verildiği zaman mehrin tayin edilmesi de uygun olacaktır. Bilindiği üzere, mehir nikahın şartı değildir. Fakat mutlaka olması gereken bir vecibedir. Daha sonra, özellikle bir ihtilafın vukuunda sıkıntı çekmemek için nikah esnasında mehrin belirlenmesinde fayda vardır.

İfade edildiği gibi, önce vekâlet verilecek, vekâlet alınacak, vekil olan kimse ile damat veya onun vekili arasında nikah akdi yapılacaktır. Nikahta iki şahidin bulunması şarttır. Türkiye'de resmî nikah olmadan imam nikahının kıyılması yasaktır. Aslında bu, hakları korumak için de önemli bir şeydir.