Vekâletle nikâh hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Nikâh yaptırmak istiyorum, ama sözlüm başka bir şehirde oturuyor; onun vekâletini nasıl alarak nikâh yaptırabilirim?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Nikâh için telefonda vekâlet vermek caizdir. Evlenecek bayanın:

"Beni falanca adamla evlendirmesi için filanca adamı vekil tayin ediyorum / ettim."

demesi yeterlidir. Ancak evlenecek bayan, Şafii mezhebinde ise, kendisi vekâlet veremez. Bu vekâleti kadının babası, yoksa erkek kardeşi, o da yoksa yakınlık sırasına göre erkek bir velisinin vekâlet vermesi gerekir. Bu takdirde o erkek:

"Velisi bulunduğum falanca kızımızı, filanca kimseyle evlendirmesi için şu adamı vekil tayin ettim."

diyecektir. Her iki durumda da vekâleti alan kimse kısaca şöyle diyecektir:

"Ben de bana verdiğiniz vekâleti aldım kabul ettim."

2. Kadının yanında değil, vekâleti alan kimsenin yanında iki şahidin bulunması sünnettir.

Ayrıca vekâlet verildiği zaman, mehrin tayin edilmesi de uygun olacaktır. Bilindiği üzere, mehir nikâhın şartı değildir. Fakat mutlaka olması gereken bir vecibedir. Daha sonra, özellikle bir ihtilafın vukuunda sıkıntı çekmemek için nikâh esnasında mehrin belirlenmesinde fayda vardır.

3. İfade edildiği gibi, önce vekâlet verilecek, vekâlet alınacak, vekil olan kimse ile damat veya onun vekili arasında nikâh akdi yapılacaktır. Nikâhta iki şahidin bulunması şarttır.

Türkiye'de resmî nikâh olmadan imam nikâhının kıyılması yasaktır. Aslında bu, hakları korumak için de önemli bir şeydir.