Resmi nikah olmadan sadece imam nikahı geçerli mi? Kanunların tanımadığı, resmi geçerliliği olmayan ve çok büyük istismarlara sebeb olan imam nikahı yaptırmak doğru mudur, günümüzde bunla evlilik olur mu?

Soru Detayı
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun bir üyesi açıklamasında, günümüzde imamların kıydığı nikahın dinen de geçerli olmadığını, geçerli olan nikahın devletin resmi organlarınca yapılan resmi nikah olduğunu söylüyor. Medeni Kanundan sonra nikah işleri tamamen devletin resmi organlarınca yapılması kanunlaştırılmıştır. Bu sebebten kanunların tanımadığı, resmi geçerliliği olmayan ve çok büyük istismarlara sebeb olan imam nikahı yaptırmak doğru mudur, günümüzde bunla evlilik olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu şekilde bir nikah yapmak doğru değildir. Gerek aile gerekse kadın açısından bazı mahsurları vardır; telafisi mümkün olmayan zararlara sebep olmaktadır...

Ama şahitler huzurunda, nikahın şartlarına uygun olarak nikah yapmak da geçersizdir denmez. Ve bu şekilde nikahlanan taraflara zina yapıyor denmez.