Nişanlılık döneminde kıyılan nikah mahremiyeti kaldırır mı?

Tarih: 13.11.2006 - 16:25 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Aramızda cinsel ilişki helal mi?
- Aramızda olan herhangi cinsel ilişkiye kızın annesi itiraz ederse, ona karşı gitmek olur mu?
- Nişanlılık döneminde mahremiyet sınırları nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nişanlılık döneminde kıyılan imam nikâhı ile taraflar birbirleriyle dinen evli oldukları için, cima da bulunmaları caiz olur. Eşlerin cimada bulunmasına tarafların annesi, ailesi karışamaz. Ancak resmi nikâh ve düğün yapılmadığı için tedbir olarak müdahale edilebilir.

Bu konularda bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken şeyler vardır:

Şahitler huzurunda dini nikâh yapmak caizdir. Ancak resmi nikâh olmadan dini nikâh yapılmasını uygun görmüyoruz. Özellikle kadının dini ve dünyevi hukukunun korunması açısından, dini nikâhın yanında resmi nikâhın da yapılmasını gerekli buluyoruz.

Nitekim Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikâhların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikâh üzerinde ısrarla durulmuştur.

Taraflar, yalnız kalınca günah işlemiş olmamak için dini nikâhı tercih ediyorlar. Halbuki daha sonra -özellikle kadın açısından- telafisi çok zor durumlarda kalabiliyorlar.

Bir kadın ve erkek, şahitler huzurunda nikâhlansalar karı koca sayılacaklarından, erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez. Bu açıdan çok tehlikelidir. Nitekim bize bu konuda onlarca soru geliyor. "Ben bir erkekle dini nikâh kıydırmıştım. O beni boşamıyor ne yapayım." " Ben dini nikâhtan boşanmadan başkasıyla evlendim. Zina sayılır mı?" gibi tüyler ürperten pek çok problemle karşılaşıyoruz.

Bu açıdan her ne kadar resmi tescil olmadan, şahitler huzurunda nikâhlanmak caiz ise de sonunda telafisi imkansız olaylar olabiliyor.

Bu nedenle resmi nikâh olmadan dini nikâh yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.

İlave bilgi için tıklayınız:

Nikâhlı olarak nişanlı kalmak hakkında bilgi verir misiniz; sakıncaları nelerdir?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

kepeez

teşekürler bende çok aydınlandım cevaplarınızdan

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun