Bir çift söz dini nikah akdini yerine getirir mi gerçekten?

Soru Detayı

- Erkek arkadaşımla 5 senedir evlenmek üzere anlaşıp konuşuyorduk. Okul bitti aileleri nişan düğün planı için bir yemekte buluşturduk. Bu yemekte 2 tarafın da hem annesi hem babası bir de erkeğin erkek kardeşi vardı.
- Konuşma esnasında hem ben hem erkek arkadaşım "Ben seni eşim olarak kabul ettim." dedi, Hanefi mezhebine göre şu an dini nikahımız kıyılmış mı oluyor?
- Dua edilemeden ve mehrin belirlenmediği konuşma arasında geçen bu sözle nikah sahih mi oluyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şahitler huzurunda evlenmeyi düşündüğünüz kişi size hitaben "Ben seni eşim olarak kabul ettim." dediyse, siz de bunu kabul ettiyseniz (yalnızca onun söylemesi yetmez, sizin de bir şekilde kabul ettiğinizi beyan etmeniz gerekir), evet, karşılıklı olarak teklif ve kabul oluştu ise nikah akdi de oluşur.

Mehrin konuşulmaması nikaha zarar vermez, ama kadın emsaline göre bir mehri hak etmiş olur.

Evet, bundan sonra talak konusunda hassas davranmanız gerekir.