Eksik şahitle nikah olur mu?

Soru Detayı

- Ebu Hanîfe Hazretlerine göre şartlardan biri eksik olursa, bu nikah fasit diğer imamlara göre batıldır. Buna göre, bir kadın ve bir erkek şahitliğinde yani eksik şahitler huzurunda nikah akdi yapıp evlenseler, Ebu Hanife'ye göre bu nikah fasit mi batıl mı olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nikâhta şahit eksik olursa, bu nikâh geçersizdir. Öncelikle bunu belirtmek gerekir. İster fasit olsun isterse batıl olsun fark etmez, her durumda nikâh geçersizdir.

Ebu Hanife (r.h.), akitte bazı eksiklikler olsa bile nikâh şüphesi bulunduğu sürece recim cezası uygulanamaz demiş oluyor. Verdiğiniz örnekte de nikâh şüphesi vardır.

Ancak recim uygulanamaz demek “Bu evlilik geçerli ve beraberlik helaldir demek değildir. Bu nikâhımsı işlem aile hukuku bakımından hükümsüzdür, ancak ceza hukuku bakımından etkilidir. anlamına gelir.

Demek ki, eksik şahit ile yapılan nikâh geçersizdir.