Şafii mezhebine göre kızın velisi veya vekili nikahta bulunmak zorunda mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Maliki, Şafii ve Hanbeliler, nikahta velinin bulunmasının zorunlu olduğu hususunda görüş birliği etmişlerdir. Veli ya da onun yerine geçen biri olmaksızın akdedilen nikah geçersizdir. Büyük olsun küçük olsun, akıllı olsun deli olsun, kadın hiçbir halde kendi başına evlilik akdini yapamaz. Yalnız eğer dul ise, izin ve rızasını almadan velisinin kendisini evlendirmesi sahih olmaz.

Nikahta veli ile beraber iki şahidin bulunmasının zorunlu olduğuna dair delil İbn Hibban'ın rivayet etmiş olduğu şu hadis-i şeriftir:

"Veli ve adaletli iki şahit olmadan nikah olmaz. Bundan başka şekilde yapılan nikah batıldır." (Buhari, Nikah, 36; Ebu Davud, Nikah, 19)

(bk. Abdurrahman Ceziri, Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı, Çağrı Yayınları, İstanbul 1993, II/2108)