Dini nikah kıydığımız nişanlımla beraber olabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nikah, şeriata uygun olarak kıyılmış ise nişanlılık değil, evlilik vardır.

Evlilerin neyi nasıl yapacakları da bellidir. Lakin örf ve âdete göre nikâh yapıldığı halde taraflar nişanlı sayılıyor, beraber olmaları uygun bulunmuyorsa, beraber olmak doğru olmaz, birçok problem doğurabilir. En iyisi bir an önce örfen nişanlı olma durumunun şer’an evli olma durumuna çevrilmesidir.

Nişanlı iken nikah yaptırmanın sakıncaları tecrübe edilmiştir.

Nikah yaptırmadan görüşmelerin de sınırı aşan, günaha sokan tarafları vardır.

Her bir mümin, durumuna bakarak karar vermeli ve günaha girmeyecek olduğu şıkkı tercih etmelidir.