Nikahsız misafirlere ne yapayım?

Soru Detayı

- Bir yakınım, bir kadınla nikahsız beraber yaşamaktalar. Bize gelmek istiyorlar bir haftalığına. Nikah yapmak evlilik yapmak istemiyorlar. Bu durumda bizim evimizde kalmalarından dolayı bize de günah olur mu?
- Bir türlü nikaha ikna edemiyorum, ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Resmi nikâh yapmak istemseler de nikâh yapmak zorundadırlar. Yoksa beraber geçirdikleri bütün zamanlarda ve bütün ilişkilerde haram işlemiş olurlar.

Bu nedenle derhal nikâhlanmaları gerekir.

Onlar nikâh yapmak istemiyorsa, siz dini nikâh yapmayı teklif edin; iki erkeğin yanında karı koca olmayı kabul ettiklerini söylemeleri, nikâh için asgari şartlar yerine gelmiş olur, böylece nikâhlı hale gelirler ve günah işlemekten de kurtulurlar. Geçmiş günahlarına da tövbe ederler ve Allah’ın bu günahlarını bağışlayacağını ümit ederler.

Ancak bunu da kabul etmiyorlarsa, onları evinizde misafir edip zina yapmalarına hizmet edemezsiniz, buna imkân veremezsiniz; misafirleriniz gelmeden onları kabul edemeyeceğinizi nazikçe bildirirsiniz, onlar da gelmezler.