Hz.  Adem ile Havva’nın neden düğün töreni olmadı?

Soru Detayı

- Biri çıkıp, Adem ile Havva nikah masasına (düğün töreni) oturmamış ve evlilik dışı cinsel ilişki haramdır derse ne olur?
- Hz. Havva, Adem'in eşi olarak mı yaratıldı?
- Kuran ve Sünnet bu konuda ne diyor?
- Kuran ondan eş mi yoksa arkadaş olarak mı bahsediyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle bazı temel kurallara işaret etmekte fayda görüyoruz:

1) Bir şeyin helal veya haram olması, Allah’ın emir ve yasaklarına bağlıdır.

Zaman ve zeminlere uygun olarak gelen farklı dinlerin gerekçesi, bu farklı ihtiyaçlara binaen uygun hükümlerin emredilmesi veya yasaklar getirilmesidir. Örneğin, Hz. Musa şeriatında iki kız kardeş ile aynı anda evli olmak helal iken, İslam şeriatında haramdır.

2) Nikâh akdi de öyledir. Şayet Hz. Âdem ile Hz. Havva’nın nikâh töreni gerekli kılınsaydı, bu takdirde ne bir salon ne bir davetli ne bir şahit ne de bir veli bulunamazdı.

3) Nitekim Hz. Peygamber (asm) dahil bütün insanlara nikâh akdi farz kılındığı halde, Efendimizin (asm) Hz. Zeyneb ile evlenmesi bu nikâh akdine bağlanmamış, doğrudan Allah tarafından -deyiş yerindeyse- nikâhı kıyılmıştır.

İlgili ayette özetle: “Zeyd eşi Zeyneb’i boşadıktan sonra, seni onunla evlendirdik. Allah’ın emri elbette yerine gelecektir.” (Ahzab, 33/37) mealindeki ifadeyle bu gerçeğin altı çizilmiştir.

4) “Ey Âdem! Sen ve eşin cennette oturun, orada istediğiniz yerden rahatça yiyip için ve şu ağaca yaklaşmayın; yoksa zalimlerden olursunuz, dedik.” (Bakara, 2/35) mealindeki ayette -daha cennete girmeden önce- Hz. Havva Hz. Âdem’in eşi olarak takdim edilmiştir.

Bununla beraber kaynaklarımızda şöyle bir bilgi de vardır:

Allah Teala, Hz. Âdem için, sol kaburga kemiklerinden birisinden eşi Havva’yı yarattı. O sırada Hz. Âdem uyuyordu. Ona “Havva” denmesi, hayat sahibi bir canlıdan yaratılmış olması sebebiyledir. Hz. Âdem aleyhisselam uyanıp da onu görünce, ondan dolayı kendisine bir sekinet geldi. Elini ona doğru uzattı. Melekler, “Yavaş ol ey Âdem!” dediler. Hz. Âdem, “Niçin?” dedi, “Allah Teala onu benim için yarattı?” Melekler, “Mehrini verene kadar (ona el süremezsin)dediler. Âdem, “Onun mehri nedir?” diye sordu; “Muhammed’e üç kere salat-u selam getirmendir.” dediler. (Kastalani, Mevahib, Beyrut, 2004, 1/76)

Buna göre, Hz. Âdem babamız ile Hz. Havva validemizin evliliklerinin, meleklerin şahitliğinde Peygamber Efendimize (asm) üç salavat getirme mehri karşılığında gerçekleştiği söylenebilir.