Köpek Hz. Adem’in göbeğinden mi yaratıldı?

Soru Detayı

1. Ruhu’l-beyan isimli tefsirde geçen köpeğim Hz. Âdem’in göbeğinden ve şeytanın tükürüğünden yaratıldığı bilgisi dini bir nas denecek kadar sahih bir bilgi mi?
- Melekler, Âdem’in salsal halindeki kalıbının yanından geçerlerken suretinin güzelliğine, boyunun uzunluğuna taaccüb ederlerdi. O güne kadar onun suretinin bir benzerini görmemişlerdi.
- Bir gün de ona İblis uğradı. “Sen hangi iş için yaratıldın?” diyerek eliyle vurdu. Cesedinin içini boş bulunca ağız tarafından girdi, arka tarafından çıktı. Beraberindeki meleklere dedi ki:
- Bu, içi boş olarak yaratılmış. Ne bir yerde sebat eder, ne de ele avuca gelir.
- Sonra dedi ki: “Söyleyin bakalım, bu sizden üstün kılınırsa ne yaparsınız?” Melekler dedi ki: “Biz Rabbimize itaatten başka bir şey bilmeyiz.” İblis kendi kendine dedi ki:
“Eğer ona, benden üstünlük verilirse asla itaat etmem. Ben, ondan üstün tutulursam, onu helâke sürüklerim. Nitekim: “Kurdun oğlu, yine kurd olur.” denilmiştir.
- İblis ağzında topladığı tükürüğünü Adem’in üzerine tükürdü. Tükürük Âdem’in göbeği üzerin وجمع بزاقه في فمه وألقاه عليه فوقع بزاق اللعين على موضع سرة آدم عليه السلامe geldi.
- Allah, İblis’in tükürüğü ile Âdem’in çamurundan oluşan karışımdan köpeği yarattı. Bu yüzden köpeğin üç hasleti vardır. Âdemoğlu ile ünsiyeti sever. Çünkü onun toprağındandır. Gecelerin büyük kısmında uyanık bulunur. Çünkü Cibril’in dokunmasıyla yaratılmıştır. İnsan ve diğer yaratıkları ısırır. Çünkü İblis’in tükürüğündendir. Köpekte hıyanet asla yoktur. (Bakara, 2/31. ayetin tefsiri)

2. Âdem ve Havva’nın köpeği olduğu bilgisi merfu sahih hadislerde geçer mi?

3. Havva ile ilgili kadınların aldatmasının geçtiği hadis dışında sahih bir hadiste ismi geçer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Bu hikâyeden az bir kısım doğrudur. Örneğin, “İblis’in Âdem’in içinin boş olduğunu görmesi”, “Ne bir yerde sebat eder ne de ele avuca gelir.”

Bunun doğrusu: “Onun kendi iradesine sahip olamayacağı... (La Yetemâleku)” gibi bazı ifadeler doğrudur. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 6/364)

Fakat şeytanın tükürüğü, köpeğin ondan yaratılması gibi konuları sahih kaynaklarda bulamadık ve doğru olmadığını da biliyoruz.

Cevap 2:

Hz. Âdem ve Hz. Havva’nın köpeği olduğuna dair bir bilgiye rastlayamadık.

Cevap 3:

Havva ismi ile ilgili merfu-sahih bir hadiste bir bilgiye rastlayamadık.