Hz. Âdem ile Hz. Havva nerede buluştu?

Soru Detayı

- Arafat’ta Hz. Âdem ile Hz. Havva’nın Arafat’ta buluştuğu ile ilgili merfu sahih hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda merfu, sahih bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Bir kısım Müslüman tarihçilerin naklettikleri, ancak Kuran ve sahih hadislerde yer almayan bazı rivayetlere göre, cennetten yeryüzüne inme emri üzerine, Hz. Âdem aleyhisselam Hindistan’a, rivayetlerin ekserisine göre ise Seylan (Serendib) adasına, Hz. Havva validemiz de Cidde’ye inmiştir. Daha sonra onlar Müzdelife ve Arafat’ta buluşmuşlardır.(bk. Taberi, Tarih, I, 121; Mesudi, Mürucu’z-zeheb, I, 60; Yakubi, Tarih, I, 3; Salebi, ʿAraisü’l-mecalis, s. 21 vd.)

Hz. Âdem ile Hz. Havva’nın cennetten indirildikten sonra buluştukları yere “Arafat”, buluştukları güne “arefe” denilmiştir.(Kurtubî, Tefsir, 2/415.)