Hz. Havva dikiş, nakış, yemek yapmak gibi ilimleri bilir miydi?

Soru Detayı

- Hz. Havva’nın şu anki kadınlara verilen dikiş nakış yemek gibi tüm bilgilerin verildiği hakkında merfu veya sahabi sözü var mı, varsa sıhhat durumu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda sahih bir hadis-i şerif bulamadık.

Kuran’da Hz. Âdem aleyhisselama bütün ilimlerin verildiği bildirilir.(1)

Buna göre, Âdem babamız, elbette Hanımı Hz. Havva validemize de ihtiyacı olan şeyleri bildirmiş olmalı.

Ayrıca, Hz. Abdullah İbn Abbas’ın “Havva da bütün kadınlar gibi yün eğirir, dokur, hamur yoğurur ve ekmek yapardı.”(2) şeklindeki ifadesinden, Hz. Havva anamızın gerekli şeyleri bildiği anlaşılmaktadır.

Diğer taraftan, Taberi’de Hz. Âdem'in Hz. Havva ile birlikte elbise dokudukları, Âdem'in kendisi için cübbe; Havva'nın ise gömlek ve başörtü dokuduğu konusunda bilgi verilmektedir.(3)

Kaynaklar:

1) bk. Bakara, 2/31.
2) Taberi, Milletler ve Hükümdarlar Tarihi, İstanbul, 1991, 1/158; İbnü’l‐Esîr, el‐Kamil fi’t‐târih, thk. Abdullah el‐Kâdî, Beyrut, 1415, I, 45.
3) Tâberî, Tarihi Taberi Tercümesi, çev.: Faruk Gürtuna, İstanbul t.s., 1/101.