Altahraü’l-cem ve Kam ağacı nedir?

Soru Detayı

- Altahraü-l’cem ve Kam Ağacı hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Altahraü'l-cem ve Kam Ağacı

Bu konuda yayılmış hikayelerin aslının olduğunu düşünmüyoruz.

- Bu efsanelere göre, Altahrau’l-Cem, Bağdat yakınında bulunan küçük bir kasabadır. Kam ağacı efsanesinin özellikle burada geçtiği söylenir.

Kam ağacı, yanmayan çok uzun ömürlü bir ağaç türü olarak bilinmektedir.

Hikayeye göre Hz. Âdem ile Hz. Havva’nın dünyaya ilk geldikleri yer burasıdır. Hz. Âdem burada bir ev yapmış ve özellikle Kam ağacını kullanmıştır. Çünkü, bu ağaç uzun ömürlü ve sağlam bir ağaçtır. Ölümü yalnız daha uzun komşu ağaçlara duyduğu kıskançlık yüzündendir.

- Bunun uydurma bir hikaye olduğunun kuvvetli bir delili “Hz. Âdem ile Hz. Havva dünyaya ilk geldikleri zaman yaşadıkları yerin Altahrau’l-Cem adlı (şu anda Bağdat yakınında bulunan) bir köy” olduğudur.

Çünkü Hz. Âdem ile Hz. Havva’nın ilk defa nereye düştüklerine dair ne ayet ne de sahih bir hadiste bir bilgi yoktur. Mevcut bilgiler, alimlerin -kuvvetli ihtimalle- Ehl-i kitaptan aldıkları bilgilerdir. Onun için tefsir kaynaklarında birbirine aykırı bilgiler vardır.  Örneğin:,

a) Hz. Âdem Hindistan’a, Hz. Havva Cidde’ye düşmüştür. Alimlerin büyük çoğunluğunun bildirdiği bilgi bu şekildedir. (bk. Beğavi, Semarkandi, Zadu’l-Mesir, İbn Atiye, Kurtubi, İbnn Kesir, Bakara 36. ayetin tefsiri)

b) Bazı bilgilere göre, “Hz. Âdem Mekke ile Taif arasında bulunan Dahna adlı yere, Hz. Havva da Cidde’ye inmiştir. (bk. İbn Kesir, Şevkani, Bakara 36. ayetin tefsiri)

c) Verilen bazı bilgilere göre, Hz. Âdem Safa tepesine; Hz. Havva Merve tepesine inmiştir. (Şevkani, Bakara 36. ayetin tefsiri)

- Görüldüğü gibi, bu farklı rivayetlerin hiçbirinde, soruda geçen yere, yer verilmemiştir. Çünkü bunun aslı astarı yoktur.