Ergenliğe girmeyen kız ile nikah olur mu?

Soru Detayı

- Ergenliğe girmemiş kıza nikah oluyor, fakat cinsellik olmuyor peki neden o zaman nikah oluyor?
- Şiilerde "Daimi veya gayri-daimi nikah ile 9 yaşından önce eş ile cima (cinsel ilişkide bulunmak) caiz değildir. Lakin diğer faydalanmalar şehvetle el atmak, sarılmak veya tefhiz etmenin sakıncası yoktur. Hatta emzikteki olsa bile." [15].
- Sünnilerde böyle bir şey var mı?
- Bir de ergenlik öncesi cinsellik yasak, peki neden nikah olabiliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kızın lehinde (onun için bir fırsat ve faydalı) olduğunda fırsat elden gitmesin diye bunu caiz görmüşler.

Coğrafya, kültür ve başkaca şartlar değiştiğinde İslam devlet yönetimi nikâh için de yaş sınırı getirebilir ve böyle de olmuştur.

Büluğdan önce cinsellik olursa, büluğa erince kızın muhayyerliği (kocayı istemiyorsa ayrılması) zorlaşır; bu sebeple cima vb. fiiller caiz olmaz.

Sünnilerde durum budur.