Üç talakla boşanan kadın, boşandığı erkekle yeniden evlenebilir mi?

Soru Detayı

- Bir erkekle nikah kıydıktan sonra cima etmeden üç talakla boşanan kadın, başka bir erkekle tekrar nikah kıydıktan sonra yine ondan da cima olmadan üç talakla boşanırsa, cima etmeden üç talakla boşandığı ilk erkekle yeniden evlenebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Üç talak ile boşanmış bir kadının boşayan koca ile yeniden evlenebilmesi için başka bir erkek ile ciddi (evli olarak yaşamak üzere) nikah yapması ve bu ikinci koca ile cinsel temasta bulunmuş, sonra da evliliği sürdüremeyip boşanmış olması gerekir.

Bu ikinci boşanmanın üç talak ile olması şart değildir. Bir talak ile de boşansa iddeti dolunca ilk kocası veya başkasıyla evlenebilir.