Sanal ortamda kıyılan nikah caiz midir?

Soru Detayı

- Bugün Türkiye'de mahkemeler görüntü ve ses kayıtlarını delil kabul etmiyor.
- Bütün ihtimalleri ile canlı olarak sesli veya görüntülü sanal ortamda kıyılan nikah caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Telefon, telgraf, mektup, haberci gibi araçlarla -icab ve kabulün yapıldığı yerlerde, uygun şahitlerin bulunması veya nikahın uygun şekilde ilan edilmesi şartıyla- nikah yapılabiliyor.

Görüntülü, sesli veya yazılı olarak irade beyanı yapılabilen sanal ortamda da zikredilen şart ile nikah akdi yapılabilir.