Müslüman bir erkek, evlenmek istediği kadını, banyo yaparken izleyebilir mi?

Soru Detayı

- Mısırlı Selefi imam Usama El Kavsi "bir erkeğin evlenmeye niyeti olduğu kadını, evlenmeden önce banyo yaparken izleyebileceğini" söylediği haberlere yansıdı. Habere göre, Kavsi'nin yayınladığı videoda, gerçekten dürüst olan ve saf bir niyete sahip erkeklerin, fikirlerini değiştirecek bir şey olup olmadığını görmek için, evlenecekleri kadınları duş alırken izleyebileceğini belirtmiş. Kavsi ayrıca erkeklere bunu yapmaları için "saklanmalarını" tavsiye etmiş.

- İslam dini açısından bu fetvanın tutarlı veya tutarsız olduğunu kaynaklarıyla açıklarsanız memnun olurum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorunuzda ifade ettiğiniz şekliyle yani, "Müslüman bir erkek, evlenmek istediği kadını, banyo yaparken izleyebileceğine" dair fetva kesinlikle dinen doğru olmadığı gibi, tam tersine yanlış ve İslam ahlakı ile uyuşmayan, İslam'da yeri olmayan bir düşüncenin ürünüdür. Eğer bu şekilde bir fetva var ise, bu tür fikirlerin İslam ile yakından uzaktan bir alakası yoktur.

İslam'da mahremiyet sınırları vardır. Bu konuda da birbirine haram olan kişilerin evlenme öncesinde hele dikizleme ya da röntgencilik gibi anlaşılacak şekilde evleneceği kişiyi banyo yaparken seyredebileceği şeklinde İslami sınırları aşabileceğine dair tek bir delil yoktur. Böyle bir şey yanlıştır.

Ancak evlenmek isteyen kişilerin baş başa kalmadan üçüncü kişilerin yanlarında birbirlerini görmelerinde, bu arada da İslami tesettüre uymaları halinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Bu konuda hadisi şerifler mevcuttur. Bunlardan iki tanesi şöyledir:

Muğire bin Şu’be, Peygamberimiz (asm)'e gelerek bir kadınla evlenmek istediğini söyler. Peygamberimiz, "O kadını gördün mü?" diye sorunca, Muğıre cevaben "Hayır" der. Bunun üzerine Peygamberimiz, "Git, o kadını gör, zira evlenmek istediğin kadını görmen, evlendiğinizde aranızda muhabbet ve sevginin oluşması için bu daha uygundur." diye emreder. (Nesai, Nikah, 17)

Ebu Hüreyre (ra)’nin rivayet ettiği konu ile ilgili bir başka hadiste de şöyle buyurulmuştur. Bir gün Peygamberin yanında oturuyor iken bir adam geldi ve Ensar'dan bir kadınla evlenmek istediğini ifade etti. Bunun üzerine Peygamberimiz de "O kadını gördün mü?" diye sorar. O sahabe de görmediğini ifade edince Peygamberimiz (asm) ona: "Öyleyse git, o kadını gör. Çünkü Ensar'ın gözlerinde bir şey vardır." buyurur. (Müslim, Nikah, 12)