Bir kadınla bir erkeğin özel araçla yolculuk yapmasının hükmü nedir?

Soru Detayı

- Bir kadınla nikah düşen ama dini konularda bilinçli ve yaşça büyük bir erkeğin özel araçla yolculuk yapmasının hükmü nedir?
- Patron konumunda bir bayla, çalışan konumunda bir bayanın, yanlarında birisi olmadan, iş için, özel araçta yolculuk yapmasının hükmü nedir?
- İki kişi de dinen haramdan sakınan kişiler.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Özel aracı patron kullanıyorsa veya patron ile çalışan kadın ayrı bölümlerde bulunuyorlarsa yahut da kaptan onları her an görüyorsa -kadınların mahremleri yanlarında olmasa da emniyet varsa seyahat etmeleri caizdir diyen ictihada göre- bu seyahat yapılabilir.

Eğer kadınla patron üçüncü bir göz olmadan baş başa kalıyorlarsa, haram olan halvet gerçekleşmiş olur.