Alın, yüz, bacak, karın, boyun germe; jinekomasti, meme küçültme; lazer epilasyon, leke tedavisi gibi estetik ameliyatlar caiz midir?

Tarih: 11.08.2014 - 14:50 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Birbirinden farklı bir çok estetik cerrahi operasyonları ve uygulamları yapmaktayiz. Günümüzde bu sahada ticaret.yapmanin fikhi yönünü degerlendirmenizi istirham ediyorum. Konuyla ilgili bazı estetik cerrahiler ve uygulamalar şunlar:

- Saç, kaş, sakal ve bıyık ekimi. Alın germe, kaş kaldırma. Alloplastik yüz şekillendirme. Bacak germe. Boyun germe Dudak estetiği Göz kapağı estetiği Jinekomasti, erkek göğüslerinin normalden fazla büyümesi problemine jinekomasti denir. Meme küçültme ameliyatı ile bu sorun giderilebilir. Karın germe Kol germe Kulak estetiği Lıposuctıon (yağ aldırma) Meme asimetrisi düzeltme Meme dikleştirme Meme küçültme Göğüs büyütme, Orta yüz germe Popo kaldırma Vaser lıposuctıon, vücutta diyet ve sporla atılamayan yağların yakılmasına yardımcı olan bir uygulamadır.

- Burun estetiği Yüz ve diğer yerlerin cildini germe Medikal cilt bakımı Dövme silme Lazer epilasyon Leke tedavisi Zayıflama tedaviler Selülit tedavisi Diş estetiği…

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Normal insanı rahatsız eden değişim ve oluşumları düzeltme, normalleştirme mahiyetindeki operasyonlara izin veriliyor.

İnsanın yaşına göre normal olan değişimleri ortadan kaldırmak ve insanları yanıltmak manasında değişimde bulunmak caiz olmaz.

Zorunlu olmayan durumlarda ve operasyonlarda erkeği erkek, kadını kadın opere etmelidir.

İlave bilgi için tıklayınız:

Estetik yaptırmanın caiz olduğu yerler var mıdır?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Okunma sayısı : 5.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun