Botoks etkili yüz kremleri kullanmak caiz mi?

Soru Detayı

- İçeriği temiz cildin üzerine sürülen botoks etkili yüz kremlerini kullanmak caiz mi?
- Yüze sürülmesiyle cilt gerici özelliğe sahip ve bir müddet kullanımda kalıcı olduğu belirtiliyor. Bu da normal botoks gibi haram çerçeveye mi girer?
- Kadın veya erkeğe göre durum değişir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yüzdeki kırışıklıkları gidermek için, botulinum denilen zehirli (toksit) bir maddeden elde edilen sıvının, kırışıklıkların bulunduğu yere iğne ile zerk edilmesini ifade eden “botoks” genel amacı itibarı ile estetik müdahale niteliğindedir. Bu sebeple, beden ya da ruh sağlığı açısından gerekli olmadıkça uygulanması caiz değildir.

Bu minvalde içerisinde dinen necis kabul edilebilecek maddeler bulunması hâlinde ve fıtrata müdahale anlamına gelmesi muhtemel ciddi değişikliklere sebep olması durumunda, beden ya da ruh sağlığı açısından gerekli olmadıkça, zikri geçen kremlerin kullanılması da uygun olmayacaktır.

Ancak dinen necis maddeler içermeyen ve fıtrata yönelik bir müdahale anlamına gelmeyen ürünler ise kullanılabilir.

Söz konusu krem vb. bu açıklamalar bağlamında değerlendirerek hareket etmenizi tavsiye ederiz.