Altın tozundan yapılan pasta yenir mi?

Soru Detayı

- Caiz mi bunlar?
- İnci tozlu ve altın tozlu ikisi için ayrı ayrı sormak istiyorum içinde bu maddeler olan güneş kremi veya diş macunu kullanmak caiz mi?
- Altın tozundan pasta yapılıyor bu yenir mi?
- Bazı tost makineleri veya tencereler elmas madeni kullanılarak (biodiamond) yapılıyor ya da porselen tabaklarda inci ile süsleme yapıyorlar bunları kullanmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru:
İnci tozlu ve altın tozlu ikisi için ayrı ayrı sormak istiyorum, içinde bu maddeler olan güneş kremi veya diş macunu kullanmak caiz mi?

Cevap

Bunlar sağlık için gerekli ise ve başka bir bedeli de yoksa caiz olur. Aksi halde israfa girer, israf da günahtır.

Soru:
Altın tozundan pasta yapılıyor bu yenir mi?

Cevap

Altın yemek için değildir; israfa girer.

Soru:
Bazı tost makineleri veya tencereler elmas madeni kullanılarak (biodiamond) yapılıyor ya da porselen tabaklarda inci ile süsleme yapıyorlar bunları kullanmak caiz mi?

Cevap

Evet, caizdir.