Kemik tozundan elde edilen porselenleri kullanmak helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bildiğimiz kadarıyla bu porselenlerde kullanılan kemik tozunun üstünde bir kat daha kaplama vardır.

Hanefî mezhebine göre, ölü ve eti yenmeyen hayvanların kemiği de necis değildir. Kaldı ki bu kemiklerin eti yenen sığır hayvanlara ait olduğu bilgisini aldık. Dolayısıyla bunların kullanımında sağlık uzmanlarınca bir zararı yok ise, dinî açıdan bir sakıncasının olmadığını düşünüyoruz.