Müminun suresi 14. ayetle ilgili, kemik ve sinirin beraber oluşumu bilime aykırı mı?

Soru Detayı

- Bir ateist Müminün suresi 14. ayetle ilgili kemik ve sinirin beraber oluştuğunu ve bu nedenle bilime aykırı olduğunu söylüyor. Ayrıca; “Bebekte kemik oluşumu olmaz, kıkırdak oluşumu olur” diyor.
- Sitenizde sorulan buna benzer bir soruya dünyaca ünlü emriyologların görüşlerine yer vermişsiniz, bu sefer bu ateist de diyor ki, dönemin Suudi Arabistan hükümeti bu adamlara yüklü para vermiş ondan bu embriyologlar Müminün suresine bilime uygun demişler. Zamanla bilim ilerlemiş ve bu embriyologların yanlışı gün yüzüne çıkmış.
- Bu ateistin youtube da 40 bine yakın takipçisi var ve insanlar inanıyor, ondan bu konuyu bu kadar ciddiye aldım. Ve sizden ayrıntılı, açıklayıcı ve bilimsel kaynaklara dayalı bilgi istiyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayet ve hadislerin manaları bazen teşbihle, yani benzetmeyle verilir. Bazen zahiri manası, bazen kinaye manası dikkate alınarak yorum yapılır.

Bir Müslüman, şundan emin olmalıdır ki, fennin ortaya koyduğu değerler zamanla değişir. Ama Kur'an ve hadislerin belirttiği hakikatler değişmez. Fakat bazen bilgi noksanlığından veya değerlendirme farklılığından dolayı yorum farklılığı olabilir.

Burada Kur'an’ın hükmünün yanlış olduğunu iddia eden iddiasını ispatla mükelleftir. Aristo zamanında bilim adamlarının toplantısında atın ağzındaki dişlerin sayısı üzerinde münakaşa yapıldığı sırada, birisi demiş ki, "At dışarıda, dişlerini sayıp bu işi bitirelim." Hayali konuşmaya gerek yok.

Şimdi embriyo gelişmelerini saniye saniye takip mümkün. Kur'an’ın hükmünün yanlış olduğunu iddia eden bu iddiasını ispatla mükelleftir.

Dünyaca ünlü embriyologların Kur'an’ın bu hükmünü doğruladığı kabul ediliyor. Diğer taraftan bu bilim adamlarının parayla yalan söyledikleri ileri sürülüyor. Tabiri caiz ise at dışarıda. Yani cenin anne karnında. O bilim adamlarının parayla yalan söylediğini iddia eden o inkarcı, kendisi inceler veya avenelerine inceletir embriyo gelişimini, o zaman iddiasını ispatlamış olur.

Onların iddia ettiği gibi, Suud parasıyla o bilim insanları yalan söylemiş olsaydı, şimdiye kadar onların külünü çoktan havaya atarlardı.

Çocuğun bedeninde kemik olmadığı, kıkırdak olduğu iddia ediliyor. Çocuğun baş kemikleri gibi, doğumda kolaylık olması için bazı kemikleri henüz kıkırdak şeklindedir. Yoksa bütün vücuttaki kemikler değil.

İnşaat mühendislerinin, bir insanın vücudundaki kemik ve kıkırdaklar hakkındaki görüşlerinin bir değeri olmadığı gibi, doktorların da bir binadaki demir dayanıklılığı hakkındaki görüşlerinin de bir değeri yoktur.

İşte bunun gibi, çocuğun vücudundaki kemikleri görmezden gelen birisi, bu sahanın uzmanı olamaz. Uzmanı olmayan bir kimsenin o konudaki sözüne itibar edilmez.

Diğer taraftan ehl-i imanın, ateistlerin kuyuya attığı her taşı çıkarmak gibi bir görevi olamaz. Yani onların kâfirleri ikna gibi bir görevi yoktur. Hakikati gösterilir. Gerisi onlara kalmış. İnsanları inandırmak ve hidayet vermek Allah’a aittir. Ehl-i iman vazifesini yapar, gerisine karışmaz.