Önce kemik sonra et mi yaratılıyor?

Soru Detayı

- Kuran'da bildiğiniz gibi kemikleri yarattık sonra onlara et giydirdik mealinde bir ayet var. Benim sizden ricam bugünün modern embriyolojisiyle bana cevap vermeniz. Bildiğiniz gibi embriyoda mezoderm denen yapıda kas kemik ve sinirler gelişim gösterir. (Kaynak Embryology at a glance 2012 kitabı ilgili sayfalar),
- Bu çok uzun bir konu olduğundan özet geçicem. Özetle Kuran'da önce kemik yaratılıyor sonra et giydiriliyor. Buna itiraz eden karşı taraf diyor ki mezodermde kas ve kemik aynı anda gelişiyor yani önce kemik sonra et şeklinde bir bilgi yanlış. Buradaki dokular aynı anda gelişiyor. Müslümanlar ise diyor ki hayır sonradan kemik olacak doku/tomurcuklar oluştukça sonradan et olacak hücreler gelip kemiği kaplıyor ayette kastedilen budur.
- Sorum şudur ki, önce kemik yaratılıp sonra et giydirilmesi konusuna modern günümüz 2020’ler biyolojisiyle cevap verir misiniz?
- Çünkü özellikle mikroskobik ve embriyoloji alanda çok gelişmeler oldu.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konu Mü'minun suresinin 14. ayetinde geçmektedir. Ve şöyledir:

"Sonra nutfeyi (zigot) alaka (embriyo), alakayı bir çiğnemlik et, bir çiğnemlik eti kemik hâline getirdik ve hemen arkasından kemiklere et giydirdik; sonra da onu daha başka bir yaratılışa tabi tuttuk."

Burada dikkat edilirse ifade şöyledir: Bir çiğnemlik eti kemik hâline getirdik ve hemen arkasından kemiklere et giydirdik.”

Embriyo önce bir çiğnemlik et. Bu embriyo kemik hâline getirilip ona et giydiriliyor.

Bu konu sitemizde detaylı olarak izah edilmiştir, bilgi için tıklayınız:

Embriyolojik evreler İslam'ın bilimsel mucizesi mi, yoksa taklit mi?