Meyveler ve sebzeler bugünkü özellikleriyle mi yaratılmış?

Soru Detayı

Kur'an'a göre meyveler sebzeler bugünkü özelliklerine göre yaratılmış
​Kur'an'a göre meyveler sebzeler bugünkü özelliklerine göre yaratılmış ama bilime göre ise meyveler sebzeler insanlar tarafından seçildiği için bugünkü tat koku renk boyutlarına ulaşmıştır. Kavun karpuz çilek vs hangisine çocukluğumuzda ki gibi diye bir soru..
Bu soru aslında ateiste ait cevap veremedim size danışayım dedim. 
2. ise domates patates gibi yiyecekler Peygamberimiz zamanında var mıydı yoksa bunun hikmeti nedir?
Son olarak Muhammed suresi 15.ayette kaynar suyun bağırsakları parçalanmasından bahsediyor incelen su direk mideye gidiyor bağırsak ile alakası nedir?
Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru:
Kur'an'a göre meyveler sebzeler bugünkü özelliklerine göre yaratılmış ama bilime göre ise meyveler sebzeler insanlar tarafından seçildiği için bugünkü tat koku renk boyutlarına ulaşmıştır. Kavun, karpuz ve çilek vs hangisi çocukluğumuzdaki gibi?

Cevap

Meyveler ve sebzeler ilk yaratıldığı günkü gibidir. Yani, elma elma olarak devam etmektedir. Çilek de çilek olarak. Evrimcilerin iddia ettiği gibi çilekten elma meydana gelmemiştir.

Islah meselesi ise, her zaman yapılagelen bir çalışmadır. Hem bitkilerde ve hem de hayvanlarda yapılmaktadır.

Mesela yabani bir elmaya, daha kaliteli bir elmayı aşılarsınız. En nihayet ortaya çıkan yine elmadır. O aşılanmış elmanın çekirdeğini dikseniz yine ilk yabani formu ortaya çıkar. Aşı ile elde ettiğiniz kaliteli elma meydana gelmez. Elma yine ilk ataları olan yabani forma benzer.

Bunun itiraz edilecek neresi var? Cenab-ı Hak Kuran’da meyveleri bizim emrimize verdiğinden bahseder. Kuran’ın ifadesi sadece geçmişe ait değildir. Hem geçmişi, hem şimdiki hali ve hem de gelecek zamanda meydana gelecek hadiseleri nazara verir. 

Dolayısıyla Kuran’ın meyve ve sebzeler hakkındaki ifadesi ile bugünkü meyve ve sebzelerin elde edilişi ve tatları hakkında bir çelişki yoktur.

Soru:
Domates ve patates gibi yiyecekler Peygamberimiz zamanında var mıydı? Yoksa bunun hikmeti nedir?

Cevap:
Bütün meyveler ve sebzeler, ilk insan yeryüzüne gönderilmeden önce yaratılmıştı. Ancak bazı çeşitler arasında değişik ırk ve renk karakterleri de zaman içerisinde ortaya çıkmıştır.

Mesela patatesler ve domateslerin bazı karakterlerinde olduğu gibi. Bazı domateslerin ince kabuklu iken bazılarının kalın kabuklu olması gibi.

İşte bu ve benzer domates tiplerinin ve patates tiplerinin hepsi başlangıçta bütün çeşitleri ile mevcut olabilir de olmayabilir de. Ama en azından şunu iyi biliyoruz ki yeryüzünde domates tipleri de patates tipleri de mevcuttu.

Soru:
Muhammed suresi 15.ayette kaynar suyun bağırsakları parçalanmasından bahsediyor. İçilen su direk mideye gidiyor bağırsak ile alakası nedir?

Cenab-ı Hak bu ayetle cehennemliklerin durumunu nazara veriyor. Evet su önce mideye gelir. Ondan sonra bağırsaklara geçer. Bu kaynar suyun bağırsakları parçalayacağından bahsedilmektedir. Biz kıyaslamayı buradaki insanın midesine göre yapıyoruz. Halbuki buradaki durum ahrette yeniden yaratılacak olan insanın midesidir.

Buradan anlıyoruz ki, ahrette insanın midesi o sıcak suya dayanacak tarzda yaratılacaktır. Midesi dayanıyor ama bağırsaklarını parça parça ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
911 kez okundu
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun