Kemik tozu ve kolajen zarı ile kemik rejenerasyonu yapılmasında bir sakınca olur mu?

Soru Detayı

- Kemik tozu ve kolajen zarı kullanarak implant tedavisi için kemik rejenerasyonu yapılmasında bir sakınca olur mu?
- Şu an Amerika'da ziyaretçi fakülte üyesi olarak bir üniversitede çalışıyorum. Bundan birkaç sene önce bir azı dişimi çektirmek zorunda kalmıştm ve o zaman implanta gücüm yetmemişti. Şu an çalışanı olduğum üniversite sağlık masraflarımı karşılıyor, dolayısıyla implant yaptırma imkanım var.
- Ancak yerine implant yapılacak diş birkaç sene önce çekildiğinden kemik kaybı olmuş, dişin çene kemiğindeki yuvasına kemik tozu konularak kemik rejenerasyonu yapılması gerekiyor. Çalıştığım üniversitenin diş hekimliği bölümündeki doktorlarla (aynı zamanda fakülte üyeleri) görüşerek bunu öğrendim.
- Ayrıca müdahale bölgesinde diş eti dikilmeden önce kemik tozunun üzerinin de kolajen bir zarla kapatılması gerekiyor ki diş eti büyümesi kemik büyümesini engellemsin.
- Doktorlar kemik tozunun insan, sığır ya da domuz kaynaklı olabileceğini, tozun üzerini örtecek kolajen zarın da yine sığır ya da domuzdan gelebileceğini VE seçme hakkım olduğunu söylediler. Ben insan veya hayvan kaynaklı olması yerine sentetik olmasını tercih ederdim ANCAK sentetik maddeyi kliniklerinde kullanmadıklarını ifade ettiler (sanırım başarı oranı organik maddelerde sentetiğe kıyasla daha yüksekmiş)
- Bu şartlar altında sığır kaynaklı kemik tozu ve kolajen zarı kullanarak implant tedavisi için kemik rejenerasyonu yapılmasında bir sakınca olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Organ nakli caizdir.

İnsan veya hayvandan elde edilen kemik tozu nakli de bir çeşit organ naklidir.

Ortada bir zaruret bulunmadıkça domuz kemiği kullanmak caiz olmaz.