Sabah namazı vakti uçakta abdestsiz bulunulursa, namazı nasıl kılmak gerekiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii ve Hanbeli’de teyemmüm yalnız toprak ile yapılır. Diğer mezheplerde, toprak cinsinden olan her temiz şey ile, üzerinde bunların tozu olmasa bile, teyemmüm edilir.

Yanıp kül olan veya sıcakta eriyebilen şeyler, toprak cinsinden değildir. O halde, ağaç, ot, tahta, demir, pirinç, yağlı boya sıvalı duvar, bakır, altın, cam ile teyemmüm edilemez.

Teyemmüm; kum ile olur, inci, mercan ile olmaz. Kireç ve alçı ile yıkanmış mermer, çimento, sırsız fayans, sırsız porselen çanak çömlekle, çamur ile  teyemmüm olur. Toprak tozu olan eşyalarla da teyemmüm olur. Yalnız çamur varsa, suyu yarıdan az ise, bununla teyemmüm edilir.

Bu maddeleri bulmak mümkün değilse, farklı ictihadlar içinde “Namazın -abdest ve teyemmüm imkanı bulunmadığında- abdestsiz ve teyemmümsüz de olsa kılınması, her hâlükârda namazın geçirilmemesi, kazaya bırakılmaması” tercih edilebilir.