Deprem bölgesinde, namaz, abdest ve gusül nasıl yerine getirilir?

Soru Detayı

- Depremzedeyim namazlarımı nasıl kılmalıyım, teyemmüm etsem yeterli olur mu?
- Ayrıca sabah uyandım ihtilam olmuşum hava çok soğuk çadırda kalıyoruz, sıcak su yok soğuk su da buzdan soğuk cünübüm ama namazımı kaçırmamam gerekiyor ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefiler dışındaki mezheplere göre, deprem bölgesinde çalışanların -ister seferi olsun ister mukim olsun- namazlarını cem ederek kılmalarında bir sakınca yoktur. Öğlen ve ikindi, akşam ve yatsı namazları birlikte kılınabilirler.

Hanefiler, namazları cem ile kılma konusunda Şafiîleri taklit edebilir.

Su olmayan ya da suya ulaşılması zor durumlarda teyemmüm edilebilir.

Suyun çok soğuk olması da suya ulaşılamama sayılır. Gusül almak için de teyemmüm edilebilir.

Âdetten temizlenecek kadın da teyemmüm edebilir. Teyemmüm ile kılınan namazın kaza edilmesi gerekmez.

Arabada geceleyenler, sabah namazı vaktinde teyemmümle namaz kılabilir.

Abdest alındıktan sonra giyilen ayakkabı ve bot üzerine mesh yapılabilir.

Teyemmüm, -elleri birer birer toprağa vurmak caiz olmakla beraber- en mükemmeli, teyemmüm yapmaya niyet ederek her iki elin avucuyla iki kere toprak veya toprak cinsinden bir nesneye vurmakla yapılır.

Teyemmüm toprak cinsinden olan kum, kireç, alçı, taş, mermer, çimento, sırsız fayans, sırsız porselen, sırsız çanak çömlekle, kiremit, tuğla, beton gibi şeylerle, -tozları olmasa dahi- teyemmüm yapılır. Eller kireçli, topraklı veya taşlı duvara sürmekle de teyemmüm edilir. Hangisi kolay ise o yapılır.