Tuğla üzerine teyemmüm abdesti alabilir miyim?

Soru Detayı

- Ben hastayım. Doktor tavsiyesiyle suyu kullanamıyorum. Üzerinde toz veya toprak bulunmayan tuğla üzerine teyemmüm abdesti alabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, üzerinde toz veya toprak olmayan tuğla üzerine teyemmüm ile abdest alabilirsiniz.

Yer türünden olan maddeler üzerine teyemmüm yapılarak abdest alınabilir. Örneğin tuğla, kum, kireç, alçı, kiremit, taş ve beton gibi şeylerle teyemmüm alabilirsiniz. Üzerlerinde toz olsun olmasın fark etmez. Bunların üzerine teyemmüm yapılabilir.

Yine yer cinsinden olan taşlı, kireçli veya topraklı duvara da eller sürülerek teyemmüm alınabilir. Dinimiz kolaylık dinidir. Hangisi kolaysa o kullanılır.

Ancak yağlı boya ile boyanmış duvardan teyemmüm alınmaz. Çünkü yağlı boya yer cinsinden değildir.