Ayakkabı üzerine mesh edilir mi?

Soru Detayı

- Kar ile abdest alınır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mestin şartlarına uygun olan bir ayakkabıya mesh etmek caizidir. Ayakkabı çıkarıldağında bunun için geçerli olan mesh bozulur. Bundan sonra abdest alıp mest üzerine mesh edilebilir.

Ancak meshe uygun bir ayakkabı bile olsa, bunun namaza engel olacak şekilde necis olmaması gerekir. Yani ayakkabıda necis olursa namaz olmaz.

Kar ile de abdest alınabilir. Ancak kar suyunun abdest organlarını ıslatması gerekir.