Kömür karası abdest veya gusle mani olur mu?

Soru Detayı

- Tırnak kenarlarındaki veya bedenin herhangi bir yerindeki kömür karası abdest veya gusle mani olur mu?
- Suyun alta geçmesine mani olur mu?
- Tabaka oluşturmayan her şey suyu alta geçirir denilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kömür karası, deri üzerinde bir tabaka oluşturmaz, suyun deriye ulaşmasına engel değildir. Bu nedenle kömür karası abdest ve gusle bir zarar vermez.

Yağlı boya, balık pulu gibi deri üzerinde tabaka oluşturan maddeler, suyun geçmesine engel olduğundan abdest ve gusle zarar verir.

Ancak, kömür boyası, kına rengi, mürekkep gibi deri üzerinde tabaka oluşturmayan şeylerin üzerinden suyun akmasıyla, abdest ve gusül geçerli olur.