Domuz katkısı olan bir ilaca dokunan yeri, yıkamak gerekir mi?

Soru Detayı

- Yüzde yüze çok yakın bir ihtimal ile karışımında domuz katkısı olduğu bilinen bir şeye dokunsam temizlik gerekir mi?
- Karışımındaki bir maddeden dolayı, yüzde yüze çok yakın bir ihtimal ile karışımında domuz katkısı olduğu bilinen bir ilaca, bir hapa dokununca, bu kadar yüksek bir ihtimalden dolayı elimi domuza dokunmuş gibi temizlemem gerekir mi?
 (Şüpheyle amel edilmez, bunu biliyorum. Buradaki durum şüphe değil de zann-ı galibe mi girer?)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İçinde domuza ait bir parçanın da bulunduğu bilinen bir ilaç, başka nesnelerle de birleştirilip kimyevi değişime uğratılmakta ve artık o nesnelerden biri değil, her birinin olduğu gibi içinde bulunmadığı, değişime uğradığı bir ilaç olmaktadır.

O ilaca dokunmak, domuza dokunmak gibi değildir.