Soluk borusundaki gıdayı yemek borusuna göndermek orucu bozar mı?

Soru Detayı

- İmsaktan sonra öksürük ile soluk borusundaki şeyi, yemek borusuna yönlendirip yutmak orucu bozar mı?
- Zaman zaman insanın soluk borusuna su veya küçük gıda parçaları kaçabiliyor ve boğazda gıcık hissi yapan bu parçacıkları öksürük ile atıyoruz veya öksürük ile soluk borusundan yemek borusuna yönlendirip yutabiliyoruz.
- Sahurda yine böyle soluk boruma bir şeyler kaçtı (hocam bir şeyler kaçtı derken→büyük hacimde şeyler değil, yani hani insan su içerken veya bir şey yerken boş bulunup soluk borusuna kaçar ya, -işte o miktarda-, yoksa→ nohut tanesi gibi filan değil ve imsak vaktinden önce→ tutacağım oruca niyetlendim. İmsaktan sonra ise öksürerek -gıcık hissi veren şeyi- yemek borusuna yönlendirip yutkundum. Bu durumda orucuma bir zarar geldi mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nohut tanesinden küçük ise orucu bozmaz.

Nohut tanesi kadar ise ve isteyerek yutulmuş ise oruç bozulur, fakat kefaret değil, bir gün kaza gerekir.