Kovid-19, korona virüs aşısı orucu bozar mı?

Soru Detayı

- Kovid-19, korona virüs aşısı orucu bozar mı, kazası gerekir mi?
- Ramazan ayı içinde aşı randevusu alınıyor ve aşı olmamız gerekiyor. Bu durumda aşı olmak orucumuzu bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kovid-19, korona virüs aşısı da dahil olmak üzere hiçbir aşı orucu bozmaz.

Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz ve kazası gerekmez.

Ramazan ayında oruç tutmalarına başka bir engel bulunmayan Müslümanların iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkana sahip olmayanlar, oruçluyken tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler.

Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların, damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir.