Sülük tedavisi yapmak orucu bozar mı?

Soru Detayı

- Sülük tedavisinin orucu bozduğunu, çünkü sülük tedavisinde sülüğün kanı emmeden önce veya kanı emerken deriden içeriye enzim gönderdiği biliniyor. Bu durumda oruç bozulur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sülük tedavisi yapmak orucu bozmaz. Ancak zorunlu olmadıkça oruçlu iken sülük tedavisi yaptırmamak ya da akşam iftardan sonra yaptırmak, ihtiyatlı bir davranış olur.

Sülüğün kanı emmeden önce veya kanı emerken deriden içeriye enzim göndermesine gelince:

Salgıladığı sıvı sebebiyle sülük uygulaması, en fazla iğne vurulmak gibi değerlendirilebilir. Bu durumda cumhur âlimlere göre besleyici gıda ve vitamin içermeyen enjeksiyonlar orucu bozmaz, sülükten salgılanan sıvının ise besleyici özelliği bulunmamaktadır; bu nedenle sülük tedavisinin oruca bir zararı yoktur.