Saat yanlış olduğu için imsak vaktinden sonra yeme içme durumunda oruç bozulur mu, kaza gerekir mi?

Soru Detayı
Sahura kalktığımda masa saatime göre imsakın girmediğini gördüm. Sahur yaptıktan sonra diğer saatlerden masa saatimi yanlış gördüğümü ve sahur yaptığım vakitte imsakın girmiş olduğunu anladım...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Oruç, tan yerinin ağarmaya başladığı imsak vaktinin girmesi ile başlar. Bu vakitten sonra yemek yenmez, herhangi bir şey içilmez ve orucu bozan şeyler yapılmaz. Bu sebeple oruç tutacak olan kimse, imsak vaktinden önce yemeğini yemelidir. İmsaktan önceki bu yemeğe «sahur» denilir.

İmsak vakti girince oruç başladığı için, bir gün kaza orucu tutmanız gerekir.