Diş taşları abdest ve gusle engel midir?

Soru Detayı

- Diş taşları (tartarlar) gusle engel midir? (Gusülde ağzı yıkamak farz olduğu için)
- Süs amacıyla eklenen taşlar caiz midir, gusle engel olur mu?
- Abdestte ağzın yıkanması sünnettir. Diş taşları olan bölgelere su ulaşmayacağı için sünnet terk edilmiş mi olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Diş üzerinde oluşan tortullar, sarı lekeler ve diş taşları guslün farzına engel değildir, gusül geçerlidir; abdestin sünnetine de engel olmaz.

Bununla beraber, dişleri temizlemek ve temiz tutmak sünnettir. Ayrıca sağlık açısından da dişlerin temizliği önemlidir.

Bu nedenle, dişler üzerinde oluşan tabakaları temizlemenin de sünnet olduğu söylenebilir.

Ancak süs amacıyla dişlere eklenen taşlar caiz değildir; ayrıca, gusülde ağzı yıkamak farz olduğundan, gusle de engel olur, çıkarılması gerekir.

Abdestte ağzı yıkamak sünnet olduğu için, bu tür süs taşları sünnete engel olur ise de abdest geçerlidir.