Allah şahidim olsun, şu işim olursa her gün Yasin okuyacağım demek yemin midir?

Soru Detayı

- Bu yemin sayılır mı? Sayılırsa ve söylenen şeye bir şekilde sadık kalınmazsa nasıl hareket edilmeli? ​
1) "Allah şahidim olsun şu sıkıntıdan kurtulursam ömrüm boyunca her gün Yasin suresini okuyacağım" tarzındaki bir cümle yemin sayılır mı?
2) Yemin sayılır ise, ömrü boyunca bunu her gün yapmak gerekir mi?
3) Yapılamayacak olursa veya kasten yapılmazsa veya yapmak istemezse nasıl hareket edilmeli?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda ifade edilen "Allah şahidim olsun, şu sıkıntıdan kurtulursam ömrüm boyunca her gün Yasin suresini okuyacağım." tarzındaki bir cümle, yeminden daha ziyade adağa benzemektedir. Çünkü;

Yemin, geleceğe ait bir şeyi yapmak veya yapmamak üzere söylenilen bir sözü, Allah’ın ismini veya bir sıfatını zikrederek kuvvetlendirmek anlamındadır.

Adak ise, “kişinin sorumlu olmadığı halde farz veya vacip cinsinden bir ibadeti yapacağına dair Allah Teala’ya söz vererek, o ibadeti kendisine borç kılması”dır. (Mevsılî, el-İhtiyâr, III, 445)

Dolayısıyla bu sözün adak kabul edilmesi daha doğru olur.

Ancak adağın geçerli olmasının şartlarından birisi de adanan şeyin cinsinden bir farz veya vacip ibadetin bulunması gerekir. Ayrıca adanan şey bizzat hedeflenen (maksut) ibadet cinsinden olmalı, başka bir ibadete vesile olan bir ibadet olmamalıdır.

Buna göre Yasin suresini okumayı adamak da namaz kılmayı, oruç tutmayı, sadaka vermeyi, kurban kesmeyi adamak gibi farz veya vacip cinsinden bir ibadeti adamak söz konusu değildir. Çünkü namaz dışında Kur'an-ı Kerim'i okumak farz veya vacip değildir.

Ayrıca kıraat, namazın bir rüknü olup onu tamamlayan bir unsurdur.

Dolayısıyla böyle bir adak geçerli olmadığından, bunun yerine getirilmemesi halinde herhangi bir sorumluluk meydana gelmiş olmaz.

Ancak mümkün mertebe bu söze riayet edilip Yasin suresini okumak için gayret edilmesi halinde ise, sevap ve mükafat elde edilmiş olur.