Necasetin hangisinde olduğu bilinmiyorsa, hüküm nedir?

Soru Detayı

- Bahsettiğim durum ve benzeri şüpheli durumlarda ölçü ne olmalı? Bu durumlar için bir KAİDE varsa, belirtirseniz sevinirim.
- Arkadaşımın evinde birbirinin aynısı olan halılardan iki veya daha fazla sayıda vardı. Arkadaşım bu halılardan birisinin üstüne ağız dolusu kustu ve silmekle yetindi (yani yıkamadı). Sonra o halılardan birini bana yolladı, ben de odama serdim (kirli olan halının yıkanmadığını biliyorum ama bana gönderdiği halı kirli olan mı değil mi bilmiyorum).
- Bu halının üzerinde namaz kılabilir miyim? Bu halı temiz kabul edilir mi?
- Bu ve benzeri şüpheli durumlarda ölçü ne olmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kusmuğun yerini tespit edebiliyorsanız o kısmı yıkarsınız.

Böyle bir iz, koku vb. yoksa, halının temiz olduğuna galip zan ile hükmeder, üzerinde namazınızı kılarsınız.