Farz namazı kılan birisi, cemaate uyabilir mi?

Soru Detayı

- Sabah namazını eda eden kişi -kendi edasından sonra- sabah namazını eda eden başka birine cemaat olabilir mi?
- Bir gün babam sabah namazını kılmıştı. Ben ise henüz kılmamıştım. Namaza başlayacağım sırada -beni cemaatsiz bırakmamak için- "sana uysam olur mu?" dedi. Ben "olmaz" dedim. Doğru mu söyledim?
 (Olmaz dememin nedeni: Sabah namazından sonra -vakit içinde- nafile kılınmadığını biliyoruz. Babam ise sabah namazını kılıp tamamlamıştı. Bana uyarak kılacağı namaz ise nafile hükmünde olur düşüncesi ile böyle söyledim)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farz namazı kılmış olan bir kimse, aynı farz namaz için cemaate iştirak etmesi durumunda, cemaatle kılmış olduğu bu namaz nafile hükmünde olur.

Hanefîlere göre sabah, ikindi ve akşam namazlarından birini tek başına kılan bir kimse, daha sonra bir cemaate tesadüf ederse, o cemaate iştirak etmez.

Buna göre sabah namazının farzını tek başına kılan bir kimse, daha sonra cemaate uyarak tekrar bu namazı kılamaz. Nitekim imsak vaktinin girmesinden itibaren, kuşluk vaktine kadar da sabah namazının sünneti hariç, nafile namaz kılınamaz.